Dekanın Mesajı | HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ| Hasan Kalyoncu Üniversitesi

HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Dekanın Mesajı

Sevgili Öğrencilerimiz,

Havacılık ve uzay, insan hayatındaki yeri her geçen gün önemini artırmaktadır. Bu çerçevede havacılık hızlı bir şekilde insansız araçlar yapımına ve işletmesine yönelirken, uzay ise tam tersine bir gelişim içerisinde yürümektedir. İnsansız uzay araçlarından insanlı uzay araçlarına geçiş baş döndürücü bir hızla devam etmektedir. 1960’larda başlayan Apollo programından sonra, en önemli uzay programı uluslararası uzay laboratuvarı olmuş ve günümüzde insanlı Mars yolculuğuna ön ayak olmuştur.

Bu amaçlara hizmet etmek üzere yeni imalat tekniklerine, yeni analiz metotlarına, Otonom kontrol ve yapay zekâ çalışmalarına tüm bölümlerimizde özel bir önem verilecektir. İklim değişiklikleri de artık uzaydan kontrol edilme noktasına gelmektedir. Gerek haberleşme, gerek yayım, gerekse gözlem açısından uydu ve roket çalışmaları birçok bölümün ilgi alanına girmektedir. Öğrencilerimizin bu konularda proje üretmeleri teşvik edilecek, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılım teşvik edilecektir. Pilotaj eski önemini devam ettirirken İHA bölümünde öğrencilere pilotajın PPL eğitimi verilerek İHA Sistemlerinde hem tasarımı bilen hem temel uçma becerilerine sahip hem de operatörlüğü bilen yeni bir anlayış getirilecektir.

Dersler dönem projeleri ile pekiştirilerek öğrencinin konulara tam hâkimiyetleri sağlanacak ve patentler ve öğrenci makalelerinin önü açılacaktır. Fakültemiz öğrencileri sanayinin ve iş çevrelerinin istediği mezunlar olarak mezun olacağını ön görülerek fakültemiz tasarlanmaktadır.

Prof. Dr. Muhammet Fatih Hasoğlu